Sprawa znęcania się nad gawronem

To sprawa, która wpłynęła do Funduszu w styczniu 2019r. Zgłosił ją świadek zdarzenia (osoba prywatna), który widział, jak starszy mężczyzna w Warszawie strzela do ptaków. Ofiarą padł m.in. gawron, który w wyniku postrzelenia został ranny na tyle poważnie, że zostało mu amputowane skrzydło. Zwierzę już nigdy nie odzyska tego, co było istotą jego życia, dzikości i wolności ptaka. Mężczyzna posiadał legitymację członkowską Polskiego Związku Łowieckiego.

W sprawie doszło do ewidentnego złamania przepisów z ustawy o ochronie zwierząt. Fundusz będzie w niej występować jako strona pokrzywdzona i aktywnie działać na rzecz dokładnego zbadania sprawy i ukarania sprawcy.

Postrzelony gawron doznał wielkich cierpień. Trzeba pamiętać, że gdyby nie świadek zdarzenia, który postanowił udzielić pomocy zwierzęciu – ptak umierałby długo w męczarniach. Zachowanie sprawcy jest karygodne i okrutne wobec zwierzęcia, powinien zostać on skazany za przestępstwo znęcania nad zwierzętami, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, o co będziemy walczyć. Ponadto pamiętajmy, że takie bezprawne zachowanie zagrażało również bezpieczeństwu ludzi!

O sprawie pisał m.in. portal TVN24 https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,strzelal-do-ptakow-z-karabinka-brniszczyly-roslinnosc-na-dzialce,282628.html#!prettyPhoto