W związku z sytuacją związaną z epidemią koronawirusa w Polsce, w tej chwili wszystkie rozprawy w sądach i czynności przed organami ścigania zostały odroczone. Zgodnie z przepisami tzw. tarczy antykryzysowej bieg terminów procesowych ulega wstrzymaniu na czas epidemii. Zatem i nasze sprawy „stanęły”. 26 marca zaplanowana była m.in. rozprawa Pana Gawrona (na zdjęciu), który został poważnie postrzelony w Warszawie przez mężczyznę twierdzącego, że strzelał do ptaka, bo ten niszczył roślinność.

Prowadzone przez nas sprawy mogą być dziś ciekawym punktem wyjścia do analiz merytorycznych, na które wcześniej, w realiach przygotowań do kolejnych czynności – po prostu nie było czasu. W związku z tym będziemy się teraz dzielić z Państwem tego rodzaju opracowaniami, inspirowanymi w części naszymi sprawami, a w części bieżącymi problemami ochrony zwierząt. To, że sądy wstrzymały pracę, nie oznacza przecież, że sprawcy przemocy wobec zwierząt także zaprzestali swych nikczemnych działań.

W najbliższym czasie przedstawimy Państwu następujące tematy, opisane przez naszą prawniczkę adw. Karolinę Kuszlewicz:

  1. Organizacja prozwierzęca jako strona postępowania o odebranie zwierzęcia – uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego 
  2. Pies na łańcuchu – przestępstwo czy wykroczenie? W jakich okolicznościach można odebrać takie zwierzę interwencyjnie? (kazus psa Antka)
  3. Historia Pana Gawrona – o przemocy wobec zwierząt w mieście.
  4. Co robić, gdy wiemy o uwięzionych w budynkach ptakach? (kazus jerzyków)